Küsite, kes need kaks venda olid, kes ei olnud nõus unistuste osas alla andma? Ikka meie oma Jaan koos vennaga. Nüüd, kui maja on valmis ja külalisedki vastu võetud, on hea hetk, et tagasi vaadata. Kuidas üks unistus võib teoks saada, kui kangekaelsust on piisavalt ja järjepidevusest ka puudu ei tule.

Kuidas kõik alguse sai?

Nagu ikka, kõik unistused saavad alguse ühest pisikesest ideest. See idee vaikselt kasvab ja formuleerub kuniks sellest saab nii reaalne plaan, et tuleb teoks teha. Nii juhtus ka Jaaniga, kes vaikselt mõlgutas mõtteid suvemajast Eestimaa looduse keskel. Selline mõnus ja privaatne koht, kuhu linnakära eest põgeneda ja vahelduseks hingata päriselt puhast õhku.

Just see õige koht leiti Noarootsi mändide all, täitsa ranna ääres. Küll aga sel hetkel pidi ikka kõvasti ettekujutusvõimet olema, sest ei olnud sinna veetud ühtegi trassi ega tehtud platsi, kus saaks kohe suvemaja ehitamisega algust teha.

Nii saigi esimestel kuudel suuresti tööd tehtud krundi kallal – eemaldada tuli võsa ning mõningad puud, ehitada tuli pumbamaja ning vedada kõik trassid. Alles siis sai alustada majaaluse ehk betoonitöödega. 1,5 aastat hiljem võis tunnistada, et suvemaja ehitamine on ametlikult lõppenud ja punktiks i-tähel sai valminud eraldiseisev grillmaja.

SoWood suvemaja ehitamine, Private Time suvemaja, puhkemaja, puitmaja, majaehituse eeltööd

Veel enne, kui sai ehitama hakata, tuli teha rohkel muid eeltöid. Seal hulgas ehitada pumbamaja.

Ei olnud nende 18 kuu jooksul tööd, mida tehtud ei oleks saadud. Kerkis majakarp, said ette aknad ja uksed ning peale katus. Valmisid kõik vajalikud kommunikatsioonid ja sai veetud elektrijuhtmed. Kui kätte jõudis suvemaja sisustamine, sai kuuma antud SoWoodi töökojas, kus valmis enamus maja sisustusest. Tähelepanuta ei jäänud ka detailid, mis annavad sellele majale hinge – näiteks puidust vann sai soetatud juba enne maja enda ehitamist ning kogu vannituba sai kujundatud sellest lähtuvalt.

Igas ehitusetapis sai töid teostatud ise

Tervikliku lahenduse loomiseks vaadati krunti kui tervikut, mis ei lõpe ei maja sisekujunduse ega isegi välisviimistlusega. Krundil paikneb mõnusa laudisega ujumissild, SoWoodi meistrite valmistatud mugavad lamamistoolid, maja ümber on suur terrass ning muidugi on haljastusega muudetud kogu ümbrus maaliliseks puhkekohaks. Viimasena valmis ka eraldiseisev hubane grillmaja, kus saab valmistada värskelt püütud kohalikku kala kvaliteetsel Green Egg grillil.

Private Time Resort puhul on arvesse võetud kogu krunti ja lahendatud on ka väliala

Plaanid versus tulemus

Kohe alguses sai eesmärgiks võetud võimalikult palju ise teha, et kogu ehitusprotsessi kontrollida. See võimaldas vajadusel jooksvalt muudatusi teha, et võimalikke vigu vältida või hoopis uusi ideid rakendada.

Kogu maja disainis otsustati vastu võtta väljakutse ja kujundada maja täitsa ise, vastavalt enda soovidele. Ideid katsetati Web Systemsi meeskonna toel, kes aitas luua ideedel põhinevad 3D pildid. Rohkelt ideid sai kogutud Pinterestist, aga ka perekeskis tulid lauale mitmed hiljem ellu viidud lahendused.

Sügav puitvann sai soetatud veel enne suvemaja ehituse algust.
Sauna said valitud dekoratiivsed puitpaneelid.

Looduse keskel olles oli eesmärk võimalikult orgaaniline keskkond luua ka sees. Kuna ehitajaks ja sisustuse loojaks oli SoWood, siis oli loomulik, et materjalidena hakkab domineerima puit. Seda sai rohkelt kasutatud nii sisekujunduses, hoone konstruktsioonides kui ka fassaadil ja maja ümbruses. Sisekujunduses domineerib tume tonaalsus, mida oli võimalik saavutada tänu termopuidule.

SoWood suvemaja ehitamine, Private Time suvemaja, puhkemaja, puitmaja, köögi kujundamine

Sisekujundus on hubasust loovates tumedates toonides. Köögi valmistamisel sai kasutatud tumedat vastupidavat MDF’i.

Termopuitu sai kasutatud kogu suvemaja ehitamisel läbivalt. Lagi, põrandad ja osad seinad on tehtud termotammest ja termosaarest. Maja fassaadil on kasutatud termosaart. Terrassi puhul otsustati kasutada termokuuske ja -mändi.

Suvemaja materjalide valikul on jälgitud, et hoone ei mõjuks looduses nagu võõrkeha.

Algselt oli plaan teha suvemajale klaaskatus, et veel rohkem tuua loodust tuppa ning tekitada harmooniat puidu vahel sees ja väljas. Ent planeerides ja kalkuleerides selgus, et tähistaeva vaatamine voodist on nii kallis lahendus, et soovitud klaaskatus ja alumiiniumraam oleksid maksnud pool kogu maja maksumusest ja sellest plaanist loobuti.

Haljastuse puhul võeti julgus kokku ja otsustati nõuandeid ignoreerida. Tagant järele võib tunnistada, et julge hundi rind on rasvane. Oma sisetunde pealt tehtud haljastuslahendus osutus tõeliseks hitiks, millega on omanikud üle ootuste rahul. Krundi näol oli tegemist paraja väljakutsega, sest pinnas oli savine ja märg ning männimets varjas rohkelt valgust.

Nutilahendused = paras väljakutse

Nii umbes poolel teel puhkemaja ehitusprotsessis hakati mõtlema ka ärilisele poolele. Kuna valmis suvemaja tõotas tulla üle ootuste vinge, siis sooviti anda ka võimalus teistel seda maagilist paika kogeda. Kui aga ise Tallinnas oled, siis oleks ju õige mugav, kui kõik vajalikud süsteemid toimiksid distantsilt digitaalselt. Tuli hakata otsima nutikodulahendust.

Uuritud sai erinevaid süsteeme, kõigil omad plussid ja miinused. Lõpuks jäi sõelale Ameerikas populaarseimaks lahenduseks saanud Control 4 süsteem. Lisaks mitmekülgsele funktsionaalsusele oli sellel ka esteetiliselt ilus ja kasutajasõbralik UI pool.

Soov oli maksimaalselt palju lahendusi integreerida nutikodusüsteemiga, mis osutus parajaks väljakutseks. Enim küsimusi tekitas kardinate automatiseeritud lahendus, sest selgus, et Eestis sellist süsteemi veel polegi. Natuke tuli maadelda ka muusika väljundite lahendusega – ei olnudki lihtne tekitada neli erinevat muusika väljundit, mida kõiki saaks individuaalselt juhtida, et igas tsoonis erinevat muusikat kuulata. Ka teleka kontrollimine erinevatest tsoonidest nõudis nuputamist. Küll aga õnnestusid mitmed mugavuslahendused nagu voodipeatsisse paigaldatud pistikud ja valgustid.

Voodipeatsisse said integreeritud näiteks valgustid ja laadimiseks pistikud.

Töö käigus tuli veidi järeleandmisi teha valgustuslahenduses, sest päris kõige peale siiski planeerides ei tulnud ja veetud kaablid ideaallahendust ei võimaldanud. Küll aga võimaldasid juhtmevabad lahendused siiski kõik soovidele vastavalt toimima panna.

Lõpuks sai valmis nutimaja, kus enamvähem kõik vajalik on üle interneti juhitav – alates valgustusest ja küttest kuni saunakerise, kardinate, muusika ning telekani välja. Nii saab tagada, et mistahes majas võib juhtuda, saab omanik distantsilt alati aidata.

Avame rahakotirauad

Uudishimulike eestlastena tahavad kõik kindlasti teada, et palju see väiksest ideest suureks unistuseks kasvanud ja reaalsuseks saanud mõte siis tegelikult raha vajas. Me ei ole kitsid – ei maja eelarvega ega info avaldamisega.

Kohe alguses pandi paika, et valmimisega ei ole kiiret. Olulisem oli luua just soovidele vastav lahendus, soovid läbi mõelda ja lahenduste valimisel analüüsimiseks aega võtta. Palju sai panustatud ka omanike enda aega, mida rahasse kokku ei olegi löödud. Lõpuks sai otsustatud, et laenu toel protsessi ka ei kiirendata.

Kõiki kulusid ei olegi võimalik kokku lugeda või rahasse arvestada, aga kui ümmarguselt suurusjärkudest rääkida, siis kulus ühe täitsa mõistliku maja eelarve ehk orienteeruvalt 300 000 €. See hõlmab aga kogu suvemaja ehitamisega seotut – krunti, selle ettevalmistust ehituseks, maja enda ehitamist koos materjalide, sisustuse ja nutilahendustega, pumbamaja, haljastust ning kõike muud, mis selle hoone valmimiseks kulus. Aga nagu öeldud sai, siis majja sai üsna palju just soovitud lahendusi, mitte kõige odavamaid lahendusi.

Suur kogemus või valus õppetund?

Tagantjärele vaadates saab öelda, et tegemist oli palju kogemusi andnud, mitte liiga valusa õppetunniga. Muidugi ei saa eitada, et ehitusprotsessis tuli ette muutusi ning taipamisi, et vot selle peale ei tulnudki. Aga saab ka tunnistada, et ühtegi piinlikku läbikukkumist ei olegi avaldada, sest neid lihtsalt ei olnud.

Palju on kaasa võtta sellest kogemusest, kuidas töid teha nutikamalt, efektiivsemalt ja läbimõeldumalt. Nagu mainitud sai, elektrikaabeldustega mindi veidi alt ning soove arvestades oleks pidanud valima lausa kaks korda suuremad kaablikõrid. Elektriplaan on miski, mida saab detailsemalt läbi mõelda, aga kuna nutimaja soov tekkis alles ehitusprotsessi keskel, siis kukkus lahendus isegi üle ootuste hästi välja.

Suur õppetund, aga seejuures positiivne oli see, et tasub iseennast usaldada. Kuigi nõu tasub alati küsida ja teatud valdkondades seda pingsalt kuulata, siis ei maksa ka enda sisetunnet eirata. Mõnikord ei olegi professionaal targem ja ise teab tõesti paremini, kuidas enda soovitu saavutada.

Tänusõnad

Kuigi enamus ehitusprotsessist valmis Jaani ja ta venna käe all ning suurem osa sisustusest tuli SoWoodi töökojast, siis mainimist väärivad veel mitmed koostööpartnerid, kelle panuseta ei oleks tulemus teps mitte see, mis ta sai.

Akende eest kandis hoolt Viking Window, siseuksed tarnis Uksekaubamaja. Termotooted sai soetatud Thermory’st ja Termopuidu professionaalidelt, sisepaneelid leiti aga EmotionWood’ist. Puidust vanni eest saab tänada imelist Khis Bathi ja seinavärvid/pahtlid tulid Exclusive Wall-is. Ja muidugi saab tänada kõiki SoWoodi meistreid, kes majale käe külge panid.

Naudi puhkust Noarootsi looduses, Private Time mini villa hubasuses, broneerides aadressil www.privatetime.ee.


Vaata lisaks

Vaheseina ehitamine võib olla loov protsess

Loe edasi

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi