Puit, looduslik ja soe materjal, on aegade algusest peale olnud interjööride kujundamisel eelistatud valik. See aitab tuua ruumi nii soojust kui ka stiili. Puidu kui ajatu materjali oskuslik kasutamine ruumide sisekujunduses aitab muuta ruumist hubase kodu või kontori.
Kuidas aga integreerida puitelemente nii, et need mõjuksid kaasaegselt ja elavdaksid ruumi, ilma sellele liigset rustikaalset hõngu lisamata? Vaatame erinevaid nutikaid ja stiilseid viise, kuidas puitu interjööris kasutada, olgu selleks siis minimalistlik korter või avar maakodu.
Miks on puit niivõrd armastatud sisekujunduses?
Puidu kasutamine sisekujunduses pole pelgalt esteetiline valik. See on ka praktiline otsus, mis mõjutab ruumi akustikat, valgustust ja isegi õhukvaliteeti. Samuti on puit materjalina vastupidav ning üks kvaliteetne tammepuidust söögilaud võib kujuneda lausa perereliikviaks kaunistades kodusid põlvest põlve.
Puiduliik ja viimistlus annavad mänguruumi
Puit materjalina on mitmekülgne, sest erinevad puiduliigid ja viimistlused annavad rohkelt mänguruumi puitelemente valides. Erinevaid valikuid kombineerides on miljoneid võimalusi, milliseid puittooteid luua.
Heledamad puiduliigid nagu kask ja saar aitavad ruumi tuua modernsust, tamm ja mänd oma soojade täidlaste toonidega mõjuvad jällegi luksuslikult. Tumedam puit nagu venge või eebenipuu lisavad aga hoopiski müstikat. Üsnagi unikaalse puiduliigina võib veel välja tuua tiikpuu, mis on erakordselt vastupidav niiskusele, olles tänu sellele sobilik ka märgruumides kasutamisele.
Naturaalse mulje säilitamiseks tasub puitelementidele valida lihtne õlitatud viimistlus. Alternatiivina võib kaaluda ka elementide lakkimist, mis lisab veidi kaasaegsema läike. Üha enam kasutatakse ka termotöödeldud puitu, mis mitte ainult pole vastupidav, vaid annab materjalile ka omapärase väljanägemise. Ja muidugi annab puitu toonida ja värvida lõpututes erinevates toonides.
Puitmööbel kui efektne disainelement
Puitmööbel ei ole ainult praktiline valik, vaid see võib interjööris mängida ka tõeliselt efektse disainielemendi rolli. Puidust mööbliesemeid aitavad ruumile lisada nii elegantsi kui ka isikupära.
Üsna laialt on levinud näiteks tammest söögilaud, mille rustikaalne välimus ja massiivne struktuur loovad söögitoas koheselt sooja ja koduse atmosfääri. See laud ei ole lihtsalt koht, kus süüa, vaid see on ka kunstiteos, mis räägib loo materjali loomulikust ilust ja vastupidavusest.
Kui söögilauana eelistatakse midagi modernset, siis võib söögituppa lisada hoopis täispuidust vitriinkapi, kus presenteerida hingega kogutud serviisi või veiniklaase. Puitu annab lihtsasti integreerida ka köögikujundusse, kui valida näiteks puidust töötasapind. Sellisel juhul küll tuleb meeles pidada, et töötasapind vajab regulaarset hooldust, et see ilus ja hügieeniline püsiks.
Magamistoa südameks on ikka mõnus voodi, mille ümber tihti kujundatakse kogu magamistuba. Et voodi oleks kestev ja samas efektne, tasub valida just täispuidust voodi. Seejuures ei pea voodit üldse ühe tükina ostma ja isikupära lisamiseks võib otsustada just ühest plangust voodipäise kasuks, säilitades puidu kuju ja tekstuuri.
Puitu võib julgelt isegi vannitoas kasutada, korrektselt töödeldud puit sobib ideaalselt näiteks valamukapiks. Samuti võib efekti lisada põnevate seinapaneelidega, mis lisavad nii tekstuuri kui tonaalsust.
Modernses sisekujunduses puidust mööblit kasutades on lihtne lisada isikupära ja soojust ruumi ilma kartmata, et ruum muutub liiga rustikaalseks. Kes aga armastab just rustikaalset stiili, see ei pääse puitmööblist üle ega ümber, sest klaas ja betoon ning valged seinad sellist stiili ei esinda.
Klassikud ehk puidust uksed ja aknalauad
Kui tunned, et puitmööbli sobitamine sisekujunduses käib üle jõu ja tulemus ei pruugi ootustele vastata, siis puidu soojust saab interjööri tuua ka mitmete justkui märkamatute puitdetailidega.
Meil kõigil on kodudes pea igas ruumis nii uksed kui ka aknalauad. Just nende elementide valimisel tasub kaaluda puidu kasuks otsustamist. Igapäevaselt ei pruugi me neid tähele pannagi, ent terviku loomisel on oluline roll nendelgi. Kuigi meie puitparketti ei paku, siis julgustame valima eluruumidesse täispuidust parketti, mis mitte ainult ei mõju loomulikult, vaid on jala all ka soojem kui kunstlikud materjalid.
Ebatavalisi lahendusi
Kui mööbel on üsna loogiline valik, kuidas puitu sisekujunduses kasutada, siis tegelikult on nutikal sisekujundajal vahendeid rohkemgi. Ei pea selleks olema klassikaline puituks või saarepuidust laud, aga hoopis puidust seinapaneelid või vaheseinad. Puidust vahesein võib aidata lisada ruumi õhulisust, mida kipssein ei võimalda.
Kui tegemist on vanema hoonega, siis soovitame kaaluda olemasolevate puitlaudiste või palkseinte taastamist, et need tõuseksid sisekujunduses esile. Tänapäeval on igati eelistatud valik olemasolevat taaskasutada ja väärtustada.
Pisidetailid võivad muuta palju
Kaasaegses sisekujunduses võib puitdetailide kasutamine mõjuda vanamoeliselt ning ilma hea sisekujundusliku silmata võivad massiivsed puidust mööbliesemed jääda liiga domineerivad. Sellisel juhul julgustame kasutama väiksemaid elemente, mis lisavad omapära ja isikupära.
Kunstilised disainelemendid
Puidust kunsti kasutamine interjööris on nutikas viis puitu lisada ilma, et see peaks ilmtingimata olema ruumi fookuspunktiks. Puidust annab valmistada nii tekstuurseid seinapaneele, suuremaid ja väiksemaid skulpuure ja isegi isikupäraseid pildiraame. Kõik sellised justkui pisidetailid ilmestavad ruumi ja annavad sellele elaniku näo.
Praktilised puitdetailid
Kindlasti ei tasu unustada ka väiksemaid dekoratiivdetaile, mis on kindlasti kõige odavam ja lihtsam viis interjööri ilmestada ja uuendada. Vali esikukappi personaliseeritud puidust riidepuud, lisa kööki mõni puidust lõikelaud või asenda klassikaline metallist postkast hoopis unikaalse puidust variandiga, viies oma personaalse stiili seinte vahelt välja.
Kui soovid luua hubast ja kutsuvat kodu, siis puiduta on seda raske saavutada. Küll aga on võimalik puitu kasutada erinevas mahus, valida toone ja viimistlusi ning valida, kas puit on esile tõstetud või toetab toa üldist stiili.